Çifte Kumrular Wedding

Gelinlik Almadan Önce Bilmen Gereken 9 Şey!

1-Gelinlik Seçerken İlk Önce Araştırma Yap!

Gelinlik almadan önce mutlaka araştırma yapmalısın. Gelinlik firmaları, dergiler ya da gelinlik tasarımcılarının internet sitelerini sık sık ziyaret etmende fayda var. 

Böylece istediğin modele tam anlamıyla karar verebilirsin. Ayrıca, beğendiğin gelinliklerin ortak noktalarını bulmanı öneriyoruz. Böylece, gelinlik arayışını bu sınırlandırmalar ile kolaylaştırabilir ve de hayallerindeki gelinliğe bir adım daha yaklaşabilirsin.

2-Vücut Tipine Uygun Gelinlik Modeli Hangisi?

Senin için en ideal gelinlik, tarzına ve vücut tipine uygun gelinliktir. 5 çeşit vücut tipi var:

 • Kum saati
 • Armut
 • Elma
 • Ters üçgen
 • Dikdörtgen

Öncelikle bu vücut tiplerinden hangisine sahip olduğunu belirlemeli, buna göre güvendiğin bölgelerini ön plana çıkaracak ve vücudunu orantılı gösterecek modellere yönelmelisin. 

3-Hayalindeki Gelinlik İçin Bütçe Belirle!

Herkesin hayranlıkla bakacağı o mükemmel gelinlik için hayal etmekten çok daha fazlasını yapmanın zamanı geldi. Gelinlik firmaları ile iletişime geçerek gelinlik fiyatları hakkında bilgi alabilir ve beğendiğin gelinlikler için ortalama bir bütçe belirleyebilirsin.

Tabii, kendi bütçen asıl önemli olan nokta! Gelinliğe ayırabileceğin bütçenin en üst sınırını belirle ve aramalarını bu yönde yap. 

Şu yazımızı inceleyerek fiyatlar konusunda fikir sahibi olabiliesin: Şehir Şehir Gelinlik Fiyatları

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

4-Gelinlik Alışverişi İçin Erken Adım At!

Gelinlik alışverişine erken çıkmak oldukça önemli. Böylece mükemmel gelinliği bulmak için yeterli zamanın olabilir. Peki, gelinlik bakmaya ne zaman başlamalı?

Bu konudaki tavsiyemiz düğünden 6 ay önce gelinlik araştırmalarına ve alışverişine başlaman yönünde. Eğer hazır gelinlik almayı düşünüyorsan bu süreyi biraz daha kısaltabilirsin ama özel dikim gelinlik için 6 ayı mutlaka göz önünde bulundurmanda fayda var. 

Ayrıca, sonrasında gelinliğin üzerinde yaptırmak isteyeceğin değişiklikler olabileceğini de göz önünde bulundurarak hareket etmen gerektiğini bilmelisin. 

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Gelinlik alışverişinde zamanlama problemi çekmemek için şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Adım Adım Gelinlik Alışverişi

5-Gelinlik Bakmaya Kimle Gidilir?

Bu konuda ilk tavsiyem kesinlikle gelinlik alışverişine kalabalıkla gitmemen! En sevdiklerinin yanında olup sana fikir vermesini istiyor olabilirsin ama herkesin farklı fikirler beyan etmesi, aklını karıştıracaktır.

Bu nedenle gelinlik almaya gittiğinde yanında en fazla üç kişi olmasına özen göster. Seçeceğin bu kişiler, fikirlerine değer verdiğin, seni çok iyi tanıyan ve de üzülmemen için seni yanlış yönlendirmeyen, doğruyu söyleyeceğinden emin olduğun kişiler olmalıdır. 

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Gelinlikle ilgili merak ettiğin soruların yanıtları için şuraya bakabilirsin: Gelinlikle İlgili Kimseye Soramadığın 10 Soru ve Cevapları

6-Gelinliğin Düğün Mekanı ile Uyumlu Olsun

Gelinliğinin mekanla uyumlu olması seni çok daha hoş gösterecek ve mükemmel bir denge kuracaktır. 

Örneğin, yaz düğünlerinin vazgeçilmezi olan kır düğünlerinden bahsedelim. Bu düğün mekanına şifon, tül ve organze gibi hafif ve rahat gelinlik modelleri uygun olacaktır. Otel düğünleri için, kabarık gelinlik modellerini önerebiliriz.

Daha fazla detay için şu yazımıza bakabilirsin: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

7-Denemeye Ucuz Gelinlikler ile Başla!

Gelinlik denerken ilk olarak belirlediğin bütçenin altındaki uygun gelinliklerden başlamanı tavsiye ediyoruz. Eğer bu gelinlikler arasında beğendiğin olmazsa, o zaman yüksek fiyatlılara geçebilirsin. 

Bunun şöyle bir sebebi var: Eğer ayırdığın bütçenin altında olan bir gelinliğe aşık olursan, şık bir saç aksesuarı ya da çok daha gösterişli bir duvak gibi farklı alanlara kaydırabileceğin ek bir bütçe yaratabilirsin.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Şu yazımı da ilgini çekebilir: Ucuz Gelinlik Nereden Alınır?

8-Gelinlik Kumaşı Seçimine Dikkat Et!

Gelinlik seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kumaştır. Bir gelinliğin kalitesini kumaşın ve dikişlerin yansıttığını sakın unutma! 

Seçim yapmadan önce elbette ayırdığın bütçenin durumunu göz önünde bulundurman gerekiyor. Sana tavsiyemiz, alabileceğin en kaliteli kumaşı tercih etmen. Mükemmel görünmek için gelinliğin kalitesi çok önemlidir. 

Peki, gelinliğin kalitesi nasıl anlaşılır? Gelinliklerde genellikle sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılır. Kumaştaki ipek oranı arttıkça gelinliğin kalitesi, haliyle de fiyatı bir o kadar yükselir.

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Gelinlikte en çok kullanılan kumaşlar şöyle:

 • Saten
 • Tül
 • Dantel
 • Organze
 • Mikado
 • Şantuk
 • Krep

Gelinlik kumaşlarıyla ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

9-Ünlülerin Gelinlikleri Sana İlham Versin

Gelinliğin için belki ünlüler kadar yüksek bir bütçe ayıramayabilirsin ama yine de bu onların gelinliklerinden ilham alamayacağın anlamına gelmiyor. 

Gelinlik tasarımına karar vermende yardımcı olması için sana farklı tarzlara sahip ünlülerin gelinliklerinden birkaç tane örnek göstermek istiyoruz.

Tabii ki ilk olarak Kate Middleton’ın giydiği ve Sarah Burton’ın tasarladığı o zarif gelinliğe değineceğiz. Hem geleneksel hem de modern izler taşıyan gelinlik sence de tam bir asalet simgesi gibi görünmüyor mu?

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

İkinci sırada Miranda Kerr var! Öncelikle gelinliğin, Dior markasının kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri imzasını taşıdığını söyleyelim. Üstelik gelinlik Grace Kelly’nin gelinliğinden ilham alınarak hazırlanmış. 

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Son olarak Kate Moss’un gelinliğini örnek gösterebiliriz. John Galliano imzası taşıyan ve ışıltılı bir gelinlik giyen Moss, bu tasarımla herkesin ilgi odağı oldu. Kate’in gelinliği için vintage tarza modern dokunuşlar yapılmış diyebiliriz. 

gelinlik almadan önce bilmen gereken 9 şey!

Gelinlik almadan önce bilmen gereken her şeyi seninle paylaştık. Aklına takılan sorular ya da paylaşmak istediğin bilgiler, varsa yorumlara yazmayı unutma!

Çalışma Saatlerimiz: 10:00-22:00